Mikor Te meglátsz egy előadót a színpadon, mit nézel rajta először?
A metakommunikációs dolgokat nem nézem, de biztosan hatnak rám. Hogy áll ki, milyen a hangja. De tudod mit? Azt veszem észre, ami nincs a helyén. Tehát az a jó, hogyha azt gondolod, hogy minden jó, és akkor elvisz magával. Bízol benne. Bízni kell az előadóban, hogy engedd, hogy elvigyen oda, ahová Te mész. Megbillen a bizalmad, ha hanglejtésében észreveszed, hogy ott valami hiteltelenség van, vagy az egész emberen látszik, vagy tudod esetleg róla, hogy nem olyan, mint amit mond, vagy látod, hogy erőlködik – az emberek azonnal felfedeznek bármi oda nem illő dolgot. Ezért nem jó mesterkélt képet nyújtani magadról.
Ki az, akire Te felnézel mint előadóra?
Nagy példaképem Böjte Csaba, aki szerintem egy tiszta csatorna. Azért tud magával vinni, mert ő közvetíteni akar, el akar vinni valahová, és ez tud igazán változtatást, változást elérni, ez tud megváltoztatni téged. A konkrét megváltoztatási kísérlettől félnek az emberek, hogy odajön és azt mondja: na most akkor lefaragom a füledet, meg összenyomom a fejedet. Ő nem ilyen. Ő el tudja vinni a lelkedet, és azért, mert ő tisztán tud közelíteni ehhez a dologhoz.
Az előadó olyan, mint egy… Hogy fejeznéd be ezt a mondatot?
Az előadó egy olyan tiszta csatorna, ami képes magával ragadni sok embert. Azt is mondhatjuk, hogy az előadó olyan, aki alakítani tudja adott dologról a fejedben lévő privát képedet. Illetve te alakítod ki magadnak, ő segít neked. Olyan, mint az orvos. Azt mondják, a jó orvosok nem gyógyítanak meg, csak segítenek neked meggyógyulni. Ez a helyes orvosi hozzáállás. Segítek neked meggyógyulni – ez valóban így van, nem? Aki azt állítja, hogy én gyógyítalak meg, az hülyeséget mond. Az előadó pont ilyen. Segít neked kialakítani a saját képed, ami által az életed meg tud változni. Egy másik kép: az előadó olyan, mint az idegenvezető. Minden nézőt magával visz egy olyan helyre, ahol ő már járt és mindent ismer. Megmutatja nekik, majd épségben hazaviszi őket.
Ahhoz, hogy több száz ember előtt magabiztosan képviseld ezt a témát, biztos vagyok benne, hogy előadóként nagyon sokat fejlődtél. Mik voltak azok a képességek, melyekre tudatosan odafigyeltél? Hogyan fejlesztetted magad ezeken a területeken?
Túl sok nehéz dolgot tudok egymás után tenni, ezért könnyítéseket kell beletennem, hogy picit levegőhöz jusson a közönség. Én bírom levegővel, de ők nem, s ezt nehezen tudtam megemészteni az elején.
A másik nem volt tudatos, de a rutinnal kialakult, hogy figyeljek a közönségre. Ez olyan, mint a korcsolyázás vagy a síelés. Az elején nagyon koncentrálsz, hogy el ne ess. Addig a tájat nem tudod nézni, de aztán mikor már jól megy, elkezded élvezni az egészet.
Tegyük fel azt az utópisztikus helyzetet, hogy eltűnik az összes előadásod, az összes könyved, minden, amit valaha leírtál és elmondtál. Csak egy A4-es lap van előtted, amire három üzenetet írhatsz. Mit írnál rá?
Az a cél mindenkit boldogíthat és élete végéig feladatot adhat, hogy próbáljon meg jobb ember lenni. Válj jó emberré!
A másik az, hogy tegyünk meg minden tőlünk telhetőt! Mindenkinek adott a fennvaló egy képességhalmazt. Mindenkinek vannak erősségei. Nekünk pusztán egy dolgunk van, hogy tegyünk meg minden tőlünk telhetőt ezek segítségével. Erre mindenkinek lehetősége van, a saját életét teszi vele gazdaggá és boldoggá.
A harmadik pedig, amit elsőnek is mondhattam volna az, hogy a család az mindenek feletti. Mindenek előtti. A legfontosabb dolog, ami nem egy szlogen, hanem valami hihetetlen erő, mindennek értelmet ad, mindennek célt ad. Annak is, hogy te jobb ember legyél, annak is, hogy mindent megtegyél, ami tőled telik. A lehető legjobb irányba csatornázza be az egész életedet.